Strona główna Portal Aktualności Plan miasta Informator teleadresowy Wydarzenia Spacer Galeria Filmy E-kartki bip
portal
Oferty inwestycyjne kopia.jpg
Uzdrowisko kopia.jpg
Teznia kopia kopia.jpg
BANER!.jpg
baner0obw_edytowany-2.jpg
rewitalizacja.jpg
mapainwestycji.gif
Przeczytaj koniecznie
1
2
3
4
5
europedirect kopia.jpg
airport kopia.jpg
Portal - Turysto - zobacz, zwiedź
Uzdrowisko
PDF
DRUKUJ
grafika

Założycielami i głównymi udziałowcami zarejestrowanej 4 maja 1875 roku w Królewskim Sądzie Powiatowym w Inowrocławiu spółki akcyjnej "Solanki Inowrocławskie" byli: dr praw Zygmunt Wilkoński oraz adwokaci Samuel Hoeniger i Oskar Triepcke. Spółka wykupiła od miasta tereny pod budowę obiektów kąpielowych oraz parku zdrojowego i już w 1876 roku uruchomiono pierwszy zakład leczniczy z 14 wannami do kąpieli solankowych. Po roku wybudowano następne łazienki solankowe z 15 wannami, a w 1880 roku trzeci obiekt leczniczy nazwany "Nowym Światem". Głównie zamierzano leczyć choroby reumatyczne, kobiece i skórne. W 1886 roku wybudowano łazienki dla dzieci cierpiących na reumatyzm. W późniejszym okresie modernizowano istniejące obiekty i stawiano nowe, m.in. zaprojektowano cieplarnię. Od 1915 roku w nowo otwartej pijalni wód mineralnych pojawiła się "Kujawianka", produkowana z miejscowego źródła kopalnianego. Rangę inowrocławskiemu zdrojowisku dodawał fakt, iż protektorat nad nim przyjęła niemiecka para cesarska.

 

fot. Włodzimierz Podczaski

 

Okres prosperity kurortu przypadł na czas II Rzeczypospolitej. Nobilitowane przyznaniem oficjalnej nazwy "Inowrocław-Zdrój" już w 1920 roku uzdrowisko wzbogaciło się o muszlę koncertową i kolejne zakłady lecznicze: kąpieli solankowych i kwasowęglowych (budowany w latach 1922-1924) i przyrodoleczniczy, tzw. wziewalnię (1928-1929). Pierwszym sanatorium był wzniesiony w latach 1928-1930 gmach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W sąsiedztwie, w zachodniej części miasta wyrosła szybko dzielnica zdrojowa z bogatymi willami i pensjonatami. Zapobiegliwie dbano o wygląd Parku Solankowego: zakładano i troskliwie utrzymywano deptaki i kwietniki, pobudowano korty tenisowe, a na jednym z parkowych stawków postawiono most i molo ze stylizowaną latarnią morską.

 

W okresie międzywojennym Inowrocław stał się jednym z popularniejszych polskich uzdrowisk, do którego na kurację licznie przyjeżdżali też obcokrajowcy. Modny stał się także wśród polskich elit intelektualnych. Bywali w Inowrocławiu znani politycy, aktorzy i sportowcy, by wymienić choćby premiera Władysława Grabskiego, generałów Władysława Sikorskiego i Józefa Hallera, kontradmirała Józefa Unruga, wojewodę pomorskiego, późniejszego prezydenta RP na uchodźstwie Władysława Raczkiewicza, prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, prezydenta Poznania, późniejszego Delegata Rządu na Kraj Cyryla Ratajskiego, Ludwika Sempolińskiego i olimpijczyka Janusza Kusocińskiego.

 

fot. Daniel Jancy

 

W 1951 roku uzdrowisko (nazwane teraz "Uzdrowisko Inowrocław") wraz z sanatoriami i znacjonalizowanymi już wcześniej prywatnymi pensjonatami przejęte zostało przez utworzony w Warszawie Centralny Zarząd Uzdrowisk Polskich. Ponowny rozwój bazy leczniczej nastąpił w latach 70. XX w., kiedy wybudowano sanatoria branżowe z szerokim zapleczem medycyny uzdrowiskowej: "Energetyk" (obecnie Centrum Rehabilitacyjno-Wczasowe "Energetyk"), "Metalowiec '70" (obecnie "Oaza"), "Modrzew" i Kolejowe Sanatorium Uzdrowiskowe im. dra Józefa Krzymińskiego (od 2008 roku - Sanatorium Uzdrowiskowe "Przy Tężni" im. dra Józefa Krzymińskiego). W znacznym zakresie powiększono bazę Przedsiębiorstwa Państwowego "Uzdrowisko Inowrocław" (dziś "Solanki" Uzdrowisko Inowrocław sp. z o.o.), a największym przedsięwzięciem był oddany do użytku w 1988 roku Zespół Sanatoriów Uzdrowiskowych "Kombatant" (obecnie "Kujawiak").

 

Słabobodźcowy klimat nizinny okolic Inowrocławia nie obciąża organizmów osób chorych na niewydolności krążenia i ma dobroczynny wpływ w procesie rehabilitacji chorób serca i po zawale mięśnia sercowego. Klimat sprzyja także leczeniu chorób reumatycznych oraz wspiera rehabilitację układu ruchu. Głównymi profilami leczniczymi inowrocławskiego uzdrowiska są obecnie: choroby krążenia, reumatologia oraz choroby układu ruchu, w tym stany zwyrodnieniowe, urazowe i zapalne, choroby kręgosłupa, układów oddechowego i pokarmowego (m.in. nieżyt górnych dróg oddechowych, zapalenie zatok, rozedma płuc, cukrzyca, otyłość, przewlekły nieżyt żołądka z nadkwasotą i stany po operacjach pęcherzyka i dróg żółciowych). Placówki uzdrowiskowe oferują swym pacjentom kilkadziesiąt rodzajów zabiegów leczniczych: kąpiele solankowe, zawijanie borowinowe, kąpiele wirowe, kwasowęglowe i perełkowe, natryski (bicze) szkockie, hydromasaże angielskie i aromatyczne, ćwiczenia kinezyterapeutyczne indywidualne i zespołowe, masaże lecznicze klasyczne, pneumatyczne i aquavibron oraz zabiegi z zakresu fizykoterapii: światłolecznictwo, ultrasonoterapia, elektrolecznictwo, parafinoterapia, inhalacje i działania laseru oraz krioterapia, czyli leczenie zimnem. Kriokomora Sanatorium "Energetyk"W sanatorium "Energetyk" wybudowano (pierwszą w polskich ośrodkach sanatoryjnych) specjalną komorę do krioterapii ogólnej, w której pacjenci poddawani są krótkotrwałym zabiegom rehabilitacyjnym w temperaturze od minus 100°C do minus 160oC. Krioterapia ogólna pozwala osiągać znakomite rezultaty przy rehabilitacji stawów i poprawie siły mięśni, których nie sposób osiągnąć przy stosowaniu konwencjonalnych metod leczenia. Placówka stosuje również, dzięki ścisłej współpracy z ośrodkiem rekreacji konnej, elementy hipoterapii.

Poza typowym leczeniem sanatoryjnym inowrocławskie uzdrowisko oferuje również pobyty profilaktyczne, rehabilitacyjne, odchudzające i rekreacyjne, także weekendowe. Na miejscu można też wynająć rowery i kijki do nordic walking.

 

siedziba zarządu

Wymiernym wskaźnikiem najwyższej jakości usług o europejskim standardzie, świadczonych w inowrocławskich sanatoriach są wyróżnienia i certyfikaty, które te placówki otrzymują. I tak, w 2002 roku "Solanki" otrzymały Medal Europejski za usługę sanatoryjno-szpitalną "Reumatologia", zaś w 2005 roku wdrożyły Zintegrowany System Jakości ISO 9001:2000 i system zasad bezpieczeństwa żywności HACCP. W styczniu 2009 roku spółka została laureatem prestiżowego konkursu Jakość 2008 w kategorii usług.  Sanatorium "Oaza" i "Modrzew" szczycą się posiadaniem certyfikatu "Ośrodka Przyjaznego Osobom Niepełnosprawnym", nadawanego przez kapitułę złożoną z przedstawicieli najważniejszych stowarzyszeń i organizacji osób niepełnosprawnych. Ponadto Sanatorium "Oaza", które otrzymało też tytuł "HIT 2004" za wysoką jakość usług sanatoryjnych, proponuje ciekawą ofertę zabiegów w zakresie odnowy biologicznej: tybetański masaż ciepłymi kamieniami, saunę świetlną i grotę solno-jodową. Natomiast "Modrzew" może pochwalić się  basenem (o wymiarach 12,5 m x 8,5 m) wypełnionym solanką z naturalnego źródła.

 

fot. Jakub Czarny

 

W rankingu tygodnika "Wprost" z 2005 roku autorstwa niezależnego eksperta, prof. Zdzisława Krasińskiego, spośród 75 polskich uzdrowisk Inowrocław uplasował się na wysokim 8. miejscu, wyprzedzając m.in. Rabkę, Konstancin i Wieliczkę. Na kryterium oceny składały się m.in.: jakość tworzyw leczniczych (na przykład wód, borowiny), baza przyrodolecznicza, liczba krytych i otwartych basenów, parków, ogrodów, fontann, deptaków spacerowych, czy też oddzielenie części uzdrowiskowej od infrastruktury komunalnej, liczba i jakość urządzeń rozrywkowych oraz oferta kulturalna.

 

W 2011 roku Inowrocław zdobył tytuł "DesigNOWE Miasto 2011" w ogólnopolskim konkursie na najlepiej zaaranżowaną przestrzeń miejską w kategorii ośrodków powyżej 60 tys. mieszkańców. Jurorów urzekł Park Solankowy - zarówno tereny rewitalizowane jak i nowo zaadaptowany obszar zielony.

 

fot. Natalia Flinik

 

 Do 2012 roku w Parku Solankowym ma powstać kolejne sanatorium, na gruncie odkupionym od Miasta przez Amerykanina polskiego pochodzenia. W skład tego kompleksu wejdą m.in. obiekt hotelowy i spa oraz własna pijalnia wód mineralnych.

 
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
szukaj...
BANER PERŁY.jpg
e-urzad.jpg
BANER_edytowany-1.jpg
Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
baner2.jpg
filmy
1
2
3
4
5
pte.jpg
baner_maly.jpg
baner-inlot.jpg
walidacja: | XHTML 1.0 | CSS 2.1 |