Strona główna Portal Aktualności Plan miasta Informator teleadresowy Wydarzenia Spacer Galeria Filmy E-kartki bip
portal
Oferty inwestycyjne kopia.jpg
Uzdrowisko kopia.jpg
Teznia kopia kopia.jpg
BANER!.jpg
baner0obw_edytowany-2.jpg
rewitalizacja.jpg
mapainwestycji.gif
Przeczytaj koniecznie
1
2
3
4
5
europedirect kopia.jpg
airport kopia.jpg
Portal - Turysto - zobacz, zwiedź
Park Solankowy
PDF
DRUKUJ
grafika
Dywan kwiatowy
Galerie:
grafika
ikona
Ilość fotografii: 6
Autor: Beata Zarzycka
grafika
ikona
Ilość fotografii: 8
Autor: Beata Zarzycka
grafika
ikona
Ilość fotografii: 5
Autor: Beata Zarzycka
grafika
ikona
Ilość fotografii: 11
Autor: Beata Zarzycka

Inowrocław jest nie tylko „miastem na soli”, lecz także miastem zieleni i kwiatów. Najpiękniejszym i najbardziej charakterystycznym terenem zielonym, uznaną wizytówką miasta jest park uzdrowiskowy, zwany Parkiem Solankowym lub Solankami. Park Solankowy ma powierzchnię ok. 85 ha i mieszczą się tu wszystkie obiekty uzdrowiskowe i sanatoria, tężnia (zobacz też zakładkę "Tężnia solankowa"), muszla koncertowa i tereny rekreacyjne, w tym m. in. korty tenisowe, park linowy i siłownia terenowa. Na skraju parku jest także teatr letni dla ok. 1500 widzów.  

 

Klomb u wejścia do parku zdrojowego
- co roku zmieniana jest kompozycja kwiatowa.
Fot. Beata Zarzycka

Park słynie z okazałych dywanów kwiatowych, jest bogaty w zabytki przyrody, są tu malownicze stawy - jeden z mostkiem prowadzącym wprost do tężni solankowej i z wysepką, na której niegdyś stała miniaturowa latarnia morska, drugi z okazałą fontanną.

 

 

 

Jeden z trzech stawów parkowych z charakterystycznym mostkiem.
Z prawej strony damy i kawalerowie w łódkach podczas inscenizacji
przygotowanej z okazji koncertu Grzegorza Turnaua "In Novo Wladislaw"
Fot. Beata Zarzycka

 

Co roku w Solankach wysadza się ponad 100 tys. sadzonek kwiatów, z których komponowane są przepiękne, bajecznie kolorowe, starannie pielęgnowane dywany kwiatowe. Kolejnych 45 tys. roślin sadzi się na miejskich kwietnikach i trawnikach. Park Solankowy słynie z rozmaitości pomników. W pobliżu muszli koncertowej znajduje się jeden z dwóch monumentów upamiętniających założyciela Solanek Zygmunta Wilkońskiego, drugi - będący formą przestrzenną z medalionem - stoi przed zakładem kąpieli borowinowych. Ozdobą głównego wejścia do parku jest pomnik pawia, pełniący jednocześnie rolę zegara słonecznego. Autorami rzeźby są toruńscy artyści Ewelina Szczech-Siwicka i Henryk Siwicki. Wśród zieleni parkowej można znaleźć też pomnik trzech gracji, Ziemowita i wiele innych.

 

Ławeczka gen. W. Sikorskiego

Ławeczka gen. Władysława Sikorskiego.
Fot. Przemysław Szustak

 

 

W 2005 r. nieopodal Zakładu Przyrodoleczniczego odsłonięty został pomnik gen.  Władysława Sikorskiego. Gościem specjalnym uroczystości był ostatni Prezydent Rządu RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Gen. Władysław Sikorski, wybitny mąż stanu, w okresie międzywojennym mieszkał w pobliskim Parchaniu i był częstym gościem inowrocławskich Solanek. Pomnik-ławeczka wykonany został z brązu i stoi pod wielkim platanem. Odsłonięcie pomnika było jednym z punktów jubileuszowych obchodów związanych z 820. rocznicą pisanych dziejów Inowrocławia, 130. rocznicą powstania Uzdrowiska Inowrocław, a także 85. rocznicą "Cudu nad Wisłą".

 

Aktorka Irena KwiatkowskaTradycją zapoczątkowaną w 2005 r. jest, że najznakomitsi goście Inowrocławia sadzą w Solankach  drzewa. Na pamiątkę swojego pobytu dęby, klony lub platany zasadzili już m.in. aktorka Irena Kwiatkowska, mistrzyni olimpijska Irena Szewińska, kompozytorzy Wojciech Kilar i Krzysztof Penderecki, muzycy Grzegorz Turnau, Natalia Kukulska, Zbigniew Wodecki, aktorzy Joanna Brodzik, Beata Kawka, Bogusław Linda. Na bieżąco uaktualniana lista "właścicieli" drzewek znajduje się w zakładce "Pamiątkowe drzewa w Solankach".

Pierwsze pamiątkowe drzewo w Parku Solankowym zasadziła Irena Kwiatkowska.
Fot. Beata Zarzycka

 

Ulubionym miejscem spacerowiczów są Ogrody Papieskie. Ich otwarcie miało miejsce w październiku 2008 r., w  30. rocznicę wyboru Papieża Polaka Jana Pawła II. Ogrody Papieskie nawiązują układem do tematyki ogrodów watykańskich, m.in. poprzez geometryczne trawniki poprzedzielane siatką alejek, barokowy krzyż wytyczony żywopłotem bukszpanowym na trawniku głównym, a także geometryczny ogród włoski. Przy doborze roślin uwzględniono większy udział roślin zimozielonych liściastych i iglastych niż roślin o ulistnieniu sezonowym. W Ogrodach podziwiać można niespotykaną roślinność, tj. m.in. irgę dammera, runiankę japońską, ognik szkarłatny, jukę karolińską czy owies wiecznie zielony. Są tu  ławki w stylu wiedeńskim, stylowe oświetlenie i niezwykłe źródełko spływające po okazałym głazie. W pobliżu  Ogrodów Papieskich planowana jest  pijalnia wód leczniczych. 

 

 

Ogrody Papieskie

 

 Ogrody Papieskie.
Fot. Beata Zarzycka

W sezonie letnim od pierwszego maja do początku września we wszystkie niedziele i dni świąteczne organizowane są koncerty plenerowe, zaś w okresie jesienno-zimowym - koncerty we  wnętrzu dawnego Zakładu Przyrodoleczniczego. Wśród wykonawców koncertów są artyści polscy i zagraniczni, profesjonaliści i amatorzy, dorośli i dzieci, a bogaty repertuar obejmuje zarówno muzykę poważną jak też występy folklorystyczne,  galę operowo-operetkową, popisy finalistów dziecięcego festiwalu piosenki, a także koncerty w wykonaniu Inowrocławskiej Orkiestry Promenadowej i występy organizowane w ramach ogólnopolskiego festiwalu młodzieżowych orkiestr dętych. 

 

 

W sezonie letnim Solanki rozbrzmiewają różnorodną muzyką.
Na zdjęciu migawka z koncertu finałowego Ogólnopolskiego
Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych.
Fot. Beata Zarzycka 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
szukaj...
BANER PERŁY.jpg
e-urzad.jpg
BANER_edytowany-1.jpg
Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
baner2.jpg
filmy
1
2
3
4
5
pte.jpg
baner_maly.jpg
baner-inlot.jpg
walidacja: | XHTML 1.0 | CSS 2.1 |