Strona główna Portal Aktualności Plan miasta Informator teleadresowy Wydarzenia Spacer Galeria Filmy E-kartki bip
portal
Oferty inwestycyjne kopia.jpg
Uzdrowisko kopia.jpg
Teznia kopia kopia.jpg
BANER!.jpg
baner0obw_edytowany-2.jpg
rewitalizacja.jpg
mapainwestycji.gif
Przeczytaj koniecznie
1
2
3
4
5
europedirect kopia.jpg
airport kopia.jpg
Portal - Turysto - zobacz, zwiedź
Pamiątkowe drzewa w Solankach
PDF
DRUKUJ
grafika
Pani Irena Kwiatkowska
Galerie:
grafika
ikona
Ilość fotografii: 14
Autor: Beata Zarzycka

Od 2005 roku w Parku Solankowym najznakomitsze postaci kultury, nauki, sportu i polityki goszczące w Inowrocławiu sadzą drzewa na pamiątkę swojego pobytu w "mieście na soli".

 

Pierwszy dąb w kwietniu 2005 roku posadziła aktorka Irena Kwiatkowska w pobliżu tężni solankowej.

 

Kolejny dąb, również w pobliżu tężni, zasadził na początku maja 2005 roku kompozytor Wojciech Kilar – gość specjalny Nadzwyczajnego Koncertu Symfonicznego z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

 

Następne pamiątkowe drzewo zasadzone zostało 14 maja 2005 roku przez lekkoatletkę Irenę Szewińską, która patronowała ważnej imprezie sportowej pn. „Bieg Zwycięstwa”. Dąb rośnie w tzw. alei żubra.

 

Z okazji Dni Inowrocławia 2006 prof. dr hab. Aleksandra Cofta-Broniewska, archeolog, Honorowy Obywatel Miasta Inowrocławia zasadziła 19 czerwca 2006 roku pamiątkowy dąb nieopodal tężni solankowej

 

29 lipca 2006 roku artyści występujący w koncercie z cyklu "Muzyczne Lato w Tężni" - „Inowrocławska Noc Solannowa”: Grzegorz Turnau, Dorota Miśkiewicz, Olga Bończyk, Zbigniew Zamachowski, Zbigniew Wodecki, Wojciech Malajkat, Maciej Stuhr oraz Michał Nesterowicz, Michał Rusinek (autor tekstów do „Suity Inowrocławskiej”) i Piotr Ferster (dyrektor „Piwnicy pod Baranami”) zasadzili w Parku Solankowym pamiątkowe dęby. W imieniu Anny Marii Jopek, która ze względu na ważne sprawy rodzinne nie mogła przybyć na koncert, drzewo zasadzili wspólnie Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza i Grzegorz Turnau.  Dęby rosną w alei prowadzącej od ul. Rąbińskiej w kierunku parku linowego.

 

Grzegorz Turnau i przyjaciele

Rok 2006. Goście koncertu "Inowrocławska Noc Solannowa" z Prezydentem Miasta Inowrocławia po uroczystości zasadzenia pamiątkowych dębów. Od lewej stoją: Piotr Ferster, Michał Nesterowicz, Michał Rusinek, Ryszard Brejza, Zbigniew Zamachowski, Maciej Stuhr, Olga Bończyk, Grzegorz Turnau, Dorota Miśkiewicz.
Fot. Beata Zarzycka


8 września 2006 roku swój dąb zasadził światowej sławy kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki. Maestro przyjechał z koncertem, ale znalazł czas na zwiedzenie Inowrocławia, a przede wszystkim Parku Solankowego i tężni.

 

Joanna Brodzik i Bogusław Linda

 

Joanna Brodzik, Beata Kawka i Bogusław Linda – to gwiazdy polskiego filmu, które gościły w Inowrocławiu 11 stycznia 2007 roku w związku z  prapremierą filmu „Jasne błękitne okna”.  Wizyta znakomitych aktorów była też okazją do pozostawienia przez nich trwałego śladu swojej obecności w postaci trzech dębów w niewielkiej odległości od tężni solankowej.  

Bogusław Linda sadzi drzewo wspomagany przez Joannę Brodzik.
Fot. Beata Zarzycka

 

28 lipca 2007 roku piosenkarki Justyna Steczkowska i Natalia Kukulska zasadziły drzewka przy okazji pobytu w Inowrocławiu, związanym z udziałem w koncercie pt. "Inowrocławska Noc Solannowa".

 

W 2008 roku na zaproszenie Towarzystwa Śpiewu "Halka" Inowrocław gościł chór "Quartettferein" z miasta partnerskiego Bad Oeynhausen. W dowód sympatii i dla podkreślenia wzajemnej przyjaźni niemieccy chórzyści podarowali Prezydentowi Inowrocławia drzewko. Klon z z przesłaniem "Niech przyjaźń pomiędzy mieszkańcami naszych miast i członkami naszych chórów rośnie i rozwija się jak to drzewo" posadzono 24 października 2008 roku wspólnie w Parku Solankowym w pobliżu Ogrodów Papieskich. 

 

2 lipca 2010 roku w sąsiedztwie muszli koncertowej został zasadzony pamiątkowy platan w obecności Bronisława Komorowskiego - ówczesnego Marszałka Sejmu RP, pełniącego równocześnie obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej, Donalda Tuska - Premiera Rządu RP, Lecha Wałęsy - byłego Prezydenta RP i Grzegorza Schetyny - przewodniczącego sejmowego klubu parlamentarnego PO, obecnego Marszałka Sejmu, pełniącego obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej.

 

W czerwcu 2011 roku gościł w Polsce baron Toots Thielemans, znakomity muzyk, mistrz harmonijki ustnej i gitarzysta. Jeden z trzech koncertów tego tournee artysta dał w muszli koncertowej Parku Solankowego, a przed występem  zasadził dąb w pobliżu klonu podarowanego miastu przez chórzystów z Bad Oeynhausen.

 

Pomysłodawcą utworzenia honorowej alei dębów jest Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
szukaj...
BANER PERŁY.jpg
e-urzad.jpg
BANER_edytowany-1.jpg
Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
baner2.jpg
filmy
1
2
3
4
5
pte.jpg
baner_maly.jpg
baner-inlot.jpg
walidacja: | XHTML 1.0 | CSS 2.1 |