Strona główna Portal Aktualności Plan miasta Informator teleadresowy Wydarzenia Spacer Galeria Filmy E-kartki bip
portal
Oferty inwestycyjne kopia.jpg
Uzdrowisko kopia.jpg
Teznia kopia kopia.jpg
BANER!.jpg
baner0obw_edytowany-2.jpg
rewitalizacja.jpg
mapainwestycji.gif
Przeczytaj koniecznie
1
2
3
4
5
europedirect kopia.jpg
airport kopia.jpg
Portal - Turysto - zobacz, zwiedź
Najciekawsze imprezy kulturalne
PDF
DRUKUJ
grafika
Galerie:
grafika
ikona
Ilość fotografii: 52
Autor: Beata Zarzycka
grafika
ikona
Ilość fotografii: 13
Autor: Beata Zarzycka
grafika
ikona
Ilość fotografii: 11
Autor: Beata Zarzycka
grafika
ikona
Ilość fotografii: 18
Autor: Beata Zarzycka

Imprezy stałe

Oto lista najciekawszych imprez kulturalnych organizowanych co roku w Inowrocławiu:

 

Imieniny Miasta
Pierwsza pisana wzmianka o Inowrocławiu pochodzi z 20 stycznia 1185 roku. Z tej okazji od 2005 roku w drugiej dekadzie stycznia organizowany jest szereg imprez prezentujących bogate dzieje Inowrocławia, jednego z najstarszych miast Polski.

 

Koza
Zgodnie z wielowiekową tradycją w ostatni dzień karnawału orszaki przebierańców „Kozy" przechodzą ulicami miasta, odwiedzając szkoły, instytucje i domy prywatne. W roztańczonym orszaku idą: Koza z Koziarkiem, Bocian, Niedźwiedź, Para Młoda, Cygan lub Żyd, Dziad z Babą, Kominiarz, Grajkowie.

 

Przywołówki szymborskie
Organizatorem odbywających się od 1832 r. w Niedzielę Wielkanocną „Przywołówek" jest Stowarzyszenie Klubu Kawalerów SZymborskich. Po zmroku zaczyna się przywoływanie panien z „ambony", czyli specjalnie w środku wsi ustawionej konstrukcji. Jeżeli dziewczyna jest sympatyczna i została wykupiona, kawalerowie powiedzą o niej miłe słowa, jeżeli nikt się za nią nie wstawił, usłyszy gorzką prawdę i dowie się, ile dyngusa czeka ją w "lany poniedziałek".

 

Arlekinada
Ogólnopolski Festiwal Małych Form Teatralnych „Arlekinada" jest przeglądem dokonań młodych aktorów i okazją do odkrywania talentów. W skład jury wchodzą aktorzy scen polskich. Organizatorami festiwalu są Młodzieżowy Dom Kultury i Kujawskie Centrum Kultury w Inowrocławiu.

 

Otwarty Puchar Polski w Tańcu Nowoczesnym
Organizowany jest przez Kujawskie Centrum Kultury (wcześniej Inowrocławski Dom Kultury) od 1989 r. Jest jedną z najbardziej prestiżowych imprez tanecznych w Polsce. Uczestniczy w niej około tysiąca tancerzy z całego kraju. Imprezie towarzyszy, organizowany równocześnie, Ogólnopolski Turniej Tańca dla Osób Niesłyszących i Niedosłyszących.

 

Inowrocławskie Lato Muzyczne
Cieszy się liczącą ponad 130 lat tradycją. Sezon muzyczny w plenerze rozpoczyna się w Inowrocławiu 1 maja i trwa do końca sierpnia. Koncerty odbywają się we wszystkie niedziele oraz dni świąteczne, niezmiennie o stałej godzinie, tj. o 16.00 w muszli koncertowej Parku Solankowego. W maju i czerwcu promujemy przede wszystkim uzdolnionych inowrocławian, głównie dzieci i młodzież. W lipcu i sierpniu publiczność oklaskuje koncerty Inowrocławskiej Orkiestry Promenadowej, występującej pod kierunkiem Marka Czekały. W Parku Solankowym (w teatrze letnim oraz na scenie przy tężni solankowej) odbywają się też koncerty w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych, Gali Operowo-Operetkowej, Bydgoskich Impresji Muzycznych, a także Inowrocławskiej Nocy Solannowej i wielu, wielu innych.

 

Dni Inowrocławia
To święto naszego miasta, w którym przez kolejne dni mieszkańcy Inowrocławia i goście mają okazję uczestniczyć w różnorodnych imprezach kulturalnych i sportowych, organizowanych w myśl formuły "dla każdego coś miłego". Współorganizatorami Dni Inowrocławia są instytucje i placówki kultury działające w mieście oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji, a także stowarzyszenia kulturalne i sportowe. Na program składają się festyny, wystawy inowrocławskich twórców profesjonalnych i prezentacja dorobku artystycznego młodzieży, koncerty amatorów i liderów sceny polskiej, liczne konkursy i zabawy, Jarmark Kujawski i Festyn Jadwiżański. Dni Inowrocławia organizowane są w pierwszej połowie czerwca w związku z przypadającym 8 czerwca świętem królowej Jadwigi, patronki Inowrocławia.

 

Ogólnopolski Festiwal Młodzieżowych Orkiestr Dętych
Organizowany jest od 1970 r. Początkowo miał charakter przeglądu wojewódzkiego, w 1973 r. tej pięknej imprezie nadano rangę festiwalu ogólnopolskiego. W programie trzydniowej imprezy są koncerty w różnych punktach miasta, musztra paradna z grą w marszu, koncert plenerowy połączonych kilkunastu orkiestr oraz - obowiązkowo - koncert galowy w muszli koncertowej Parku Solankowego, a także cieszący się wielkim uznaniem nocny koncert przy tężni. W Festiwalu uczestniczy co roku od kilku do kilkunastu zespołów, a do koncertu nocnego zapraszani są najznakomitsi polscy artyści - muzycy i aktorzy jako goście specjalni.

 

Przegląd Artystyczny Chórów Województwa Kujawsko-Pomorskiego "Wiosna w Solankach"
Organizowany jest w Inowrocławiu od 1977 r. przy współpracy z Oddziałem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy. Uczestnikami tej jednodniowej imprezy są najlepsze chóry województwa, które po przemarszu ulicami miasta w asyście orkiestry górniczej Inowrocławskich Kopalni Soli "Solino" SA występują w niedzielne popołudnie w muszli koncertowej Parku Solankowego.

 

Inowrocławskie Spotkania Artystyczne
Organizatorem ISA jest Kujawskie Centrum Kultury. To impreza adresowana do młodzieży, ciesząca się ponad 30-letnią tradycją. W ramach ISA odbywają się:
- Teatralia, czyli przegląd małych form teatralnych
- Biesiada Poetycka - prezentacja twórczości młodych poetów w dwóch kategoriach: Turnieju Jednego Wiersza i Turnieju Poezji Śpiewanej
- Musicorama, czyli konkurs solistów i zespołów muzycznych
- Plastikon, czyli prezentacje sztuk plastycznych.

 

Muzyczne Lato w Tężni
W 2005 r. zainaugurowano cykl koncertów plenerowych pod nazwą "Muzyczne Lato w Tężni", które odbywają się w naturalnej scenerii Parku Solankowego, w pobliżu tężni solankowej. Cykl jest okazją do prezentacji twórczości wybitnych artystów polskich. Najbardziej rozpoznawalnym koncertem tego cyklu jest "Inowrocławska Noc Solannowa" z udziałem Grzegorza Turnaua i zapraszanych przez niego artystów, organizowany zawsze w ostatnią sobotę lipca.

 

Inowrocławska Gala Operowo - Operetkowa
Gala organizowana jest od 2000 r. w ramach Inowrocławskiego Lata Muzycznego z udziałem Inowrocławskiej Orkiestry Promenadowej i znakomitych solistów, zapraszanych przez kierownika artystycznego festiwalu Marka Czekałę. Trzydniowa impreza odbywa się w plenerze teatru letniego, położonego tuż przy Parku Solankowym. Organizatorem gali jest Kujawskie Centrum Kultury w Inowrocławiu.

 

Festiwal Muzyki Organowej "Jesienne Wieczory Organowe"
Organizowany jest od 1979 r. Przyjęta przez organizatorów formuła zakłada, że oprócz solowej muzyki organowej przedstawiane są także utwory kameralne i orkiestrowe. Koncerty odbywają się zarówno w sali koncertowej jak i w inowrocławskich kościołach. Organizatorem festiwalu jest Inowrocławskie Towarzystwo Muzyczne "Pro Arte".

 

Szopka kujawska
Spotkanie mieszkańców Inowrocławia z okazji świąt Bożego Narodzenia. Uroczystego otwarcia szopki dokunuje Prezydent Miasta.  Towarzyszą tej ceremonii konkursy i quizy, a także koncert Orkiestry Dętej Inowrocławskich Kopalni Soli "Solino" SA oraz występy inowrocławskich zespołów i solistów. Gospodarze miasta częstują obecnych tradycyjnymi potrawami kujawskimi: grochem z kapustą oraz żurem i słodyczami. W ustawionej na Rynku szopce można podziwiać postaci Świętej Rodziny oraz żywe zwierzęta.                 

 

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
szukaj...
BANER PERŁY.jpg
e-urzad.jpg
BANER_edytowany-1.jpg
Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
baner2.jpg
filmy
1
2
3
4
5
pte.jpg
baner_maly.jpg
baner-inlot.jpg
walidacja: | XHTML 1.0 | CSS 2.1 |